71. Պատասխանիր արագ:
7 ձկնորսներ 7 ձուկը ուտում են 7 օրում: Նույն պայմաների դեպքում 5 ձկնորսներ 5 ձուկը քանի օրում կուտեն:
Պատասխան 5 օրում:
Ձկնորս Աշոտը 5 րոպեում բռնեց 5 ձուկ:
Նա քանի ձուկ կբռնի 7 րոպեում:
Պատասխան 7 ձուկ:
71. Պատասխանիր արագ:
7 ձկնորսներ 7 ձուկը ուտում են 7 օրում: Նույն պայմաների դեպքում 5 ձկնորսներ 5 ձուկը քանի օրում կուտեն:
Պատասխան 5 օրում:
Ձկնորս Աշոտը 5 րոպեում բռնեց 5 ձուկ:
Նա քանի ձուկ կբռնի 7 րոպեում:
Պատասխան 7 ձուկ:
66. Գնացուցակում բերված տվյալներին համապատասխան կազմիր արտահայտություն և հաշվիր արժեքը:
Տավարի միս 1650 դրամ |
Խոզի միս 1800 դրամ |
Հավի միս 1300 դրամ |
Երշիկ 1200 դրամ |
ա) Որքան պետքե վճարել 2 կգ տավարի միս, 3 կգ խոզի միս և 2 կգ երշիկ գնելու համար:
Լուծում
1650 x 2 = 3300
1800 x 3 = 5400
1200 x 2 = 2400
3300 + 5400 = 8700
2400 + 8700 = 11100
Պատասխան 11100
բ) Հասմիկը գնեց 3 կգ տավարի միս, 2 կգ հավի միս, 1 կգ երշիկ և վճարեց 10000 դրամանոց մեկ թղտադրամ: Որքան դրամ պետք է վերադարցնի վաճառողը նրան:
Լուծում
1650 x 3 = 4950
1300 x 2 = 2600
1200 x 1 = 1200
4950 + 2600 +1200 =8750
10000 – 8750 = 1250
Պատասխան 1250